Om klubbens medlemsforum…..

Klubbens medlemsforum har varit en källa till bekymmer sedan många, många år. Vi har testat ett antal olika varianter och sedan några år har allt fungerat igen med vissa smärre avbrott.

Den programvara vi har använt heter phpBB och är en forumvariant som är extremt vanlig och ansedd som stabil, användarvänlig och bra på alla sätt.

Akuta problemen lösta?

Av en slump upptäckte Admin att en ynkans liten rad i forumets systeminställningar innehöll ett felaktigt värde. Vid en snabb koll och vidtagen korrigering verkade det nu som att inloggningsproblemet hade lösts.

MEN! Inget är 100% säkert förrän man har testat under ett litet tag! Vi hoppas därför att alla ni som tidigare försökt men inte lyckats logga in nu kan hitta tillbaks igen. Ta och testa och hjälp oss med lite feedback.

► Gå till Forumet ◄

Kommentera