Fredag 26/6-15
Incheckning från kl 15:00 på Örenäs slott som ligger vackert vid havet mellan Landskrona och Helsingborg med en underbar utsikt mot Öresund och Ven. Kvällens middag intas till havs. Vi turar.
Bussavgång kl 18:00.
Lördag 27/6-15
Vi besöker Citadellet i Landskrona som är en gammal fästning och fängelse. Årsstämman äger rum i Kruthuset som är beläget i Citadellets koloniområde och för de som inte deltager i mötet erbjuds en guidad tur i det vackra koloniområdet. Skånsk lunch intas på Spångens Gästgivargård vid Söderåsen. Därifrån fortsätter turen genom den vackra bokskogen på Söderåsen där till slut en spännande upplevelse väntar. I lagom tid återkommer vi till Örenäs slott för en stunds vila innan supén kl 19:30.
Söndag 28/6-15
Efter frukost och utcheckning åker vi till Råå museum för fiske och sjöfart. Avslutningslunch äter vi på Råå Wärdshus intill.
Välkomna!
Hälsningar Skånegruppen[divider]Läs annonsen i pdf-format: Sommarträff 2015 – Annons för tidning 2015-1 v1
Information om priser, hur du anmäler dig och hur du bokar boende med mera finns här: (pdf) Anmälningsblankett 2015_2 eller här (doc) Anmälningsblankett 2015_2


