Varan har lagts i din önskelista
Se Önskelistan

Hitta reservdelar

Hur och var får man tag på reservdelar till sin Volvo P1800?

Många medlemmar har frågat mig hur man får tag på reservdelar till sin Volvo P1800. Det flesta delarna till P1800 går faktiskt att köpa idag till rimliga priser.

Så här gör jag när jag behöver reservdelar till min bil. I första hand kontrollerar jag om delen finns hos min lokala Volvohandlare. Finns delen, beställer Volvohandlaren den från sitt lager med delar till äldre Volvo bilar. Företaget som ansvarar för försäljning, distribution och viss nytillverkning av reservdelar till Volvo veteranbilar ligger i Jönköping och heter Genuine Classic Parts G.C.P. Företaget har ett direkt samarbete med AB Volvo Personvagnar. Jag är imponerad av hur många olika delar som man fortfarande kan beställa via Volvohandlarnas reservdelsbutiker.

Det Volvohandlarna har minst av – eller rättare sagt inget av – är inredningsdetaljer. Det finns flera fördelar med att ha en egen reservdelskatalog och att ge Volvohandlarna reservdelsnumret på delen när man handlar. Det går fortare i butiken, risken att man får fel delar minskas och den största fördelen är att man lär sig hur bilen är uppbyggd. Inom en vecka finns i regel reservdelarna hemma för avhämtning hos den lokala Volvohandlaren. Det går även bra att ringa och beställa reservdelarna och hämta dom någon vecka senare.

På klubbens hemsida under fliken Teknik/Dokumentation i menyn hittar du reservdelskataloger och reparationsböcker till din bil som du kan läsa från skärmen, ladda hem eller skriva ut.

Man kan även söka sin reservdel hos SVIS som är Volvo klubbarnas gemensamma reservdelslager, beläget i Köping. På SVIS hemsida www.svis.se kan du ladda hem en Excel-fil med en förteckning över de delar som finns i lager. Det går också bra att ringa på telefon: 0221-284 45. SVIS har ett inte alltför stort sortiment men priserna är oftast bra. Det går bra att beställa kopior på reservdelskatalogerna hos SVIS. Det finns också möjlighet att få sin växellåda och bakaxel renoverad hos SVIS.

Ett mycket stort utbud av inredningsdetaljer med hög kvalitet samt ett stort utbud av reservdelar till P1800 har Veteranprodukter i Fristad telefon: 033-20 64 64. De har också en hemsida på nätet  där kan man ladda ner en mycket bra katalog som pdf.fil.

En annan privat aktör på marknaden är CVI Automotive i Hudiksvall telefon: 0650-75900. CVI har mycket stort sortiment av reservdelar till P1800, vissa delar är man ensamma om att kunna leverera. CVI Automotive har också en hemsida . På hemsidan kan du hämta hem en mycket detaljerad reservdelskatalog.

Motoroldies Sweden (tidigare Volvo-Lelle) har att stort utbud av reservdelar till P1800. Företaget ligger i Örebro telefon: 019-233 297. Motoroldies har  prislista på sin hemsida

Reservdelen du söker till din P1800 kan du också hitta på reservdelsmarknader runt om i landet. Tre stora Volvo marknader går av stapeln varje år. I maj månad SVIS marknad i Köping, i augusti månad VROM i Göteborg och i oktober månad Nyköpings Volvo marknad. Sedan finns det en uppsjö av vanliga veteranmarknader, en kalender över dessa brukar publiceras i Classic Motor Magasin.

På Internet kan man finna nya och begagnade reservdelar till sin P1800. Ett sätt att hitta den del man söker är att annonsera efter delen på P1800 klubbens annons forum. Ett annat sätt är att hitta delen på Tradera, USA Ebay eller Svenska Ebay.

Vi får inte glömma att nämna alla annonser som publiceras i motortidningarna.

Bra litteratur att ha som P1800 ägare:
Det är tre böcker jag rekommenderar att du som P1800 ägare har tillgång till.

  • Volvos reservdelskatalog, finns i två versioner, B18 och B20, finns även på CD-ROM. I katalogen finns det sprängskisser över de komponenter som bilen är uppbyggd av. Katalogen har man stor nytta av vid arbeten på bilen. Varje del har ett artikelnummer som man anger vid beställning. Kopior på katalogerna kan du köpa hos SVIS.
  • Verkstadshandboken: Innehåller tekniska data, bilder, sprängskisser och förklarande text på hur ett visst arbete kan utföras. Finns i form av “gröna häften” indelade efter olika komponenter på bilen. Det är svårt att få tag i dessa häften i dag, men de finns numera inlagda på CD-ROM som finns att köpa direkt av redaktör Ulf Selstam.
  • Quick Reference List: Har man Volvos artikelnummer på skruvar, muttrar och brickor kan man snabbt i Quick Reference List få fram tex. vilken typ av skruv det är, längd, bredd och typ av gänga osv. Finns att köpa på SVIS.
Skrivet 2011 av Peter Carlin.

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.