Elmia-mässan 2018

För andra året i rad deltog vår klubb på Elmiamässan under påskhelgen men i år, till skillnad från förra året, så hade vi en egen monter. Det uppskattades av våra besökare och vi själva upplevde det som mycket positivt.

Tack vare våra medlemmar i Småland så kunde vi arrangera och bemanna vår monter under hela påsken. De som ställde upp och skötte arrangemanget var: Mats Skogsfors, Christer Adamsson, Nils Wikström, Håkan Jonsson, Per Nilsson, Johan Ahlberg och undertecknad. Stort tack till er alla!

På plats hade vi två bilar, en P1800S som Per Nilsson hade ställt upp och en P1800ES som ägs av Arne Karlsson.

Förutom våra bilar så fanns också artiklar från klubbshopen till försäljning.

En strid ström av intresserade besökare stannade till och tittade på våra bilar, ställde frågor och en del köpte också något från shoppen.

Mässan besökte totalt av ca 84000 personer och många av dessa vandrade förbi oss och speciellt intressant var att många unga personer stannade till och visade intresse för bilarna.

Vi fick också flera nya medlemmar under mässan.

Vi ser fram mot nästa års mässa och räknar med att delta även då.

      

Text och foto Bo Torvestig

Kommentera