Hans Hellerstedt, vår tidigare ordförande och Hedersmedlem har lämnat oss!

Den 24 februari fick vi det tragiska beskedet att Hans Hellerstedt har lämnat oss.

Den 24 februari somnade Hans in. Han lämnade sin fru Gunilla och två döttrar med familj och barnbarn efter sig. För många av oss som haft närmare bekantskap med Hans genom åren kom beskedet som en chock. Jag pratade med Hans för några veckor sedan och han berättade att han såg fram emot att äntligen få deltaga vid några av årets träffar efter covid-uppehållet.

Hans, som tidigare varit både Kassör och Ordförande i klubben, har alltid arbetat för klubbens bästa genom åren. Med sin entusiasm, sina kunskaper och känsla för ordning och reda var han en förebild för alla oss andra. Som ett erkännande av hans arbete valdes Hans till Hedersmedlem vid årsstämman 2019.

Hans, som var aktiv inom träffverksamheten, besökte ofta evenemang i hela Sverige tillsammans med sin hustru Gunilla och var en flitig bidragsgivare till vår klubbtidning. Hans lämnar ett stort tomrum efter sig och saknaden är stor.

Hans Hellerstedt blev 78 år.

US

Kommentera