Lokal bilträff vid Ulva Kvarn

Äntligen! Tisdagskvällen den 24 augusti var det dags för den lokala träffen i Ulva, ca 5km norr om Uppsala.

Här samlades under kvällen veteranbilar och motorcyklar av alla tänkbara märken, men främst europeiska och säkert var det ett hundratal bilar på plats under kvällen.

Fr.v: Lennart Savehed, Hans Hellerstedt och Bo Torvestig

Klubbens Mats Westerman hade kallat P1800-ägare från Uppsala med omnejd och 12 st kom till den välbesökta träffen. Det märktes att det fanns ett stort behov av att träffas och prata bilar och mycket annat.

Bland oss 12 st P1800-bilar hade också fyra st ordföranden samlats, både den nuvarande och de tre tidigare strålande samman av en tillfällighet, det var nuvarande Lennart Savehed och de föregående Bo Torvestig, Mats Westerman och Hans Hellerstedt. Unikt!

Sammantaget en mycket trevlig kväll, tack Mats för initiativet!

Text: Bo Torvestig
Foto: Gunilla Hellerstedt, Bo Torvestig

Kommentera